Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Напръскайте доматите само веднъж с това и реколтата им няма да има прибиране

24 юни 2024, 07:24 часа
Реклама

Всеки градинар очаква с нетърпение периода на цъфтеж на доматите, тъй като от него зависи количеството плодове и качеството на реколтата. На този етап е по-добре да се "помогне" на културата.

Завързването на плодовете става в момента, в който прашецът от цветчетата се разпръсне. Обикновено този процес протича без човешка намеса, но при горещо време  процесът на опрашване може да се забави или да спре напълно. Ако не се вземат мерки, това може да доведе до загуба на реколта.

Прост трик за богата реколта от домати

Сутринта е необходимо дс се разходите между лехите с домати и леко да "почукате" цветовете им. Много е удобно да използвате молив или дървена пръчка за целта.

Това е най-добрият тор за доматите - всеки цвят ще даде плод

В резултат на такива действия прашецът напълно се излиза от капсулата, поради което се получава необходимото опрашване.

Преди началото на активния цъфтеж и появата на първите плодници поливането на доматите постепенно се увеличава, но изискванията за влага през този период са за умерена влага. До началото на цъфтежа под всеки храст се изсипват до 3 литра вода наведнъж.

За богата реколта е важно да се предприемат и необходимите мерки за предпазване на доматите от фитофтора.

Как да спасим доматите от фитофтора?

Необходимо е да се провеждат превантивни лечения (първото е особено важно). Те започват 7-10 дни след засаждането на разсад в земята . Общо доматите трябва да се пръскат 3-4 пъти през сезона с интервал от 10-12 дни, като последното третиране трябва да приключи 20 дни преди прибиране на реколтата. Системните фунгициди са неефективни, така че през вегетационния период е добре да се редува пръскането с контактни фунгициди и биологични препарати.

Можете да пръскате храсти и с разтвори, приготвени според народни рецепти:

  • Изсипете 100 ml нискомаслено мляко в пластмасов или стъклен буркан, добавете вода до достигане на обем от 1 литър, добавете 1-2 капки йод;
  • Друг разтвор - 1,5 литра суроватка се разрежда в 10 литра вода, добавете 1 ч.л. йод. Извършете 2-3 третирания с този разтвор;
  • Запарка от чесън - 1 супена лъжица пасиран чесън се разрежда  в 10 литра топла вода и се добавя 1 гр калиев перманганат. За 1 кв. м. консумацията е 2,5 литра от този разтвор.

За добро и бързо узряване на плодовете е необходимо да ги поливате обилно два пъти седмично. Тази процедура се извършва най-добре вечер, тъй като влагата се абсорбира по-добре през нощта. За напояване се използва само топла вода без хлор и се излива строго до корена. В този случай е препоръчително да добавите малко йод - 7 капки на 10 литра. Това може да ускори узряването и да подобри качеството на вкуса на плодовете.

Състоянието на храстите издава много за бъдещата реколта. Ако те растат твърде слаби, това означава, че нямат достатъчно азот. За да го възстановите, наторете със селитра, разреждайки две супени лъжици от съставката в кофа с вода. Ако листата започнат да се свиват, има недостиг на калик (разредете супена лъжица калиев тор на кофа) или след поливане добавете лъжичка дървесна пепел под всеки храст.

Храстите могат да бъдат формирани в две или три стъбла. За целта се оставят една или две издънки - задължително най-силните. Останалите се прищипват, за да не издърпват излишната сила от растението. Когато плодовете започнат да почервеняват, долните листа трябва да се отстраняват всяка седмица. В резултат на това растението ще има повече сила за узряване на нови плодове.

Доматите и краставиците ще растат по-бързо, ако ги поливате с това

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес